Preskočiť na obsah

Galaxy Evolution Explorer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
GALEX (Galaxy Evolution Explorer)
kozmický ďalekohľad
Galaxy Evolution Explorer
PrevádzkovateľNASA / JPL / Caltech
Hlavní dodávateliaOrbital Sciences Corporation
Iné názvySMEX-8
Explorer 83
DružicaZeme
Dátum štartu28. apríl 2003
Nosná raketaL-1011 Stargazer/Pegasus XL
KozmodrómCape Canaveral
Trvanie misie21 rokov a 193 dní
COSPAR ID2003-017A
Webová stránkawww.galex.caltech.edu
Hmotnosť277 kg
Elementy dráhy
Epocha09-01-01.57
Typ dráhyLEO
Inklinácia29°
Apoapsida697 km
Periapsida691 km
Doba obehu98,65 min
Teleskop
TypRichey-Chrétien
Priemer0,5 m
Vlnová dĺžka135 - 280 nm (UV)
Ohnisková vzdialenosť3 m

Galaxy Evolution Explorer, skrátene GALEX, je ultrafialový vesmírny teleskop prevádzkovaný americkou agentúrou NASA, ktorého cieľom je štúdium pôvodu a vývoja galaxií. Na obežnú dráhu bol vynesený 28. apríla 2003 pomocou nosnej rakety Pegasus XL.

GALEX pripojený k rakiet Pegasus

Galex je trojosovo stabilizovaná družica s celkovou výškou 2,5 m a je tvorená prístrojovým úsekom tvaru nízkeho šesťbokého hranola s priemerom približne 1 m, ku ktorému je pripojený valcový tubus ďalekohľadu. K tubusu sú pripojené dve dvojdielna krídla fotovoltaických batérií s celkovou plochou 3,0 m2, dobíjajúcich NiH2 akumulátorovú batériu s kapacitou 16 Ah.

Jediným vedeckým prístrojom je zrkadlový ďalekohľad Cassegrainovho typu v modifikovanom Ritchey-Chretienovom usporiadaní (priemer primárneho zrkadla 0,5 m, ohnisková vzdialenosť 3 m, odrazová plocha tavený kremeň s napareným Al pokrytým CaF2), vybavený dvoma detektormi:

  • Detektor vzdialeného ultrafialového žiarenia - spektrálny obor 135 až 180 nm, spektrálne rozlíšenie 200, okienko detektora MgF2, anóda detektora CsI, uhlové rozlíšenie 3,3".
  • Detektor blízkeho ultrafialového žiarenia - spektrálny obor 180 až 300 nm, spektrálne rozlíšenie 100, okienko detektora SiO2, anóda detektora CsTe, uhlové rozlíšenie 5".

Hlavnou úlohou družice je prehliadka oblohy pre štúdium vývoja galaxií do vzdialenosti zodpovedajúcej červeného posunu Z=2 a mapovanie ultrafialového žiarenia pozadia. Riadiaci počítač Rad 6000 je vybavený vnútornou pamäťou RAM s kapacitou 128 MByte. Vedecké dáta sú zaznamenávané do polovodičovej pamäte s kapacitou 24 Gbit. Telemetrický vysielač (rýchlosť prenosu 2 Mbit/s, výkon 5 W) a povelový prijímač (rýchlosť prenosu 2 kbit/s) pracujú v pásme S. Vedecké dáta sú vysielané zo záznamu v pásme X (rýchlosť prenosu 24 Mbit/s, výkon 6 W). Na zisťovanie orientácie v priestore slúžia 2 laserové gyroskopy, slnečné a hviezdne snímače. Ako výkonné prvky systému stabilizácie a orientácie slúžia 4 silové zotrvačníky a magnetické tyče.

Hlavné riadiace stredisko MOC (Mision Operations Center) sa nachádza v areáli firmy Orbital Sciences Corporation v Dulles vo Virgínii. Pozemné stanice sa nachádzajú v Perthe v Austrália a na Havajských ostrovoch. Družicu postavila firma Orbital Sciences Corporation a vedecké vybavenie pripravila California Institute of Technology (Caltech) v Pasadene v Kalifornii.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]